سوغاتی لاین
سوغاتی لاین

 

سلام به اصفهان خوش اومدین…

استان اصفهان در مرکز ایران قرار داره. سومین استان پرجمعیت و شهر اصفهان دومین شهر گردشگری بعد از مشهد  هست. این استان به علت داشتن آثار تاریخی بسیار، هوای معتدل و صنایع دستی متعدد، یکی از شهرهای توریستیه که مورد اسقبال گردشگران خارجی و داخلی زیادیه.

به این استان تاریخی و زیبا نصف جهان میگن.از سوغات خوشمزه ش مثل گزو پولکی که دیگه نگم براتون صنایع دستی فوقالعاده و بی نظیرش که چشم هر بیننده ای رو خیره می کنه و حیفه که تو خونه ی هر ایرانی یکی از این هنرهای دستی خاص نباشه باما به اصفهان بیاین….

 

مسافرت

شیرینی ها و خوراکی های استان اصفهان

صنایع دستی استان اصفهان

قلم زنی اصفهان
یکی از مشهورترین و پررونق ترین صنایع دستی اصفهان، قلم زنی هست. هنرمندان اصفهانی با روش‌های حکاکی، مشبک، برجسته کاری روی اشیای مختلف، نقش گل و مرغ‌، اشعار زیبای فارسی و یا آیات و احادیث را پیاده سازی می کنند و آثار ارزشمند و زیبایی را به وجود می آورند.
همین حالا بخرید
قلمدان سازی
قلمدان یکی از صنایع دستی مهم ایرانه که ساخت آن در اصفهان رونق زیادی داره. قلمدان، جعبه ای از جنس چوب، مقوا یا پاپیه ماشه هست که برای نگهداری قلم‌های مخصوص خوشنویسی و ابزار کتابت کاربرد داره.
همین حالا بخرید
فیروزه کوبی
فیروزه کوبی نام یکی دیگه از هنرهای رایج در اصفهانه که تعداد کمی از هنرمندان در آن مشغولند. در این هنر جواهرات و ظروفی مانند بشقاب، لیوان، گلاب پاش و ... را با سنگ فیروزه آراسته می کنند و قطعه‌های کوچک سنگ فیروزه را به حالت موزاییکی بر سطح ظرف‌ها، زیورآلات و اشیای تزئینی می نشانند. این کار بر روی سطوح مسی، برنجی، نقره، ورشویی و یا برنزی انجام می گیره.
همین حالا بخرید
طلا سازی
در بازار اصفهان چشم تان به طلا فروشی هایی خواهد افتاد که زیورآلاتی بسیار زیبا و چشم نواز را به نمایش گذاشته اند. طلاسازی یکی از هنرهای مهم شهر اصفهانه و تعدادی کارگاه در این زمینه فعالیت می کنند. صنعت دیگری نیز وجود داره که به طلا وابسته است که طلاکوبی روی فولاد نام داره.
همین حالا بخرید
سفالگری
سفال و سرامیک سازی یکی از صنایع دستی شهرهای اصفهان ، نطنز و شهرضا هست. شهرضا از مراکز مهم سفال سازی ایران به شمار می ره و خریداران زیادی آنها را خریداری می کنند.
همین حالا بخرید
ملیله کاری اصفهان
نقره سازی یا ملیله کاری در اصفهان رواج زیادی داره. در ملیله کاری با مفتول های طلا، نقره و مس به شکل هنرمندانه ای گردنبند، گوشواره، دستبند و... و یا ظروف زیبا درست می کنند.
همین حالا بخرید
خاتم کاری اصفهان
یکی دیگر از صنایع دستی معروف اصفهان، خاتم کاریه. خاتم کاری یعنی کنار هم قرار دادن قطعات کوچک و مثلثی شکل چوبی برای ایجاد اشکال هندسی زیبا . در خاتم‌کاری از موادی مانند استخوان شتر یا اسب، فلز طلا، نقره، آلومینیوم و برنج و چوب‌های آبنوس، عناب، نارنج، فوفل و ... استفاده می‌کنند.
همین حالا بخرید
کاشی سازی اصفهان
قدیمى‌ترین کاشى‌هاى موجود در اصفهان، کاشى‌‌هاى فیروز‌ه‌رنگى است که کتیبه‌هاى تاریخى مناره‌هاى دوره‌ی سلجوقى با آن‌ها آراسته شده است. در اصفهان علاوه بر کاشى‌هاى هفت رنگ و معرق ظروف کاشى، ‌ گلدان و اشیای مختلف دیگر با نقوش مختلف ساخته مى‌شوند که عموما جنبه‌ی صادراتى دارند. ظروف آبى با نقش سیاه‌قلم شهرضا شهرت فراوان دارند.
همین حالا بخرید
میناکاری اصفهان
یکی از مهمترین صنایع دستی اصفهان، میناکاریه که مورد استقبال گردشگران خارجی و داخلی هست. میناکاری تزیین وسایل فلزی، سفالی و چینی با مواد رنگی را می گویند.
همین حالا بخرید
پارچه های قلمکار
پارچه های قلمکاری شده یا هنر چاپ روی پارچه، توسط قالب‌های چوبی آماده مناظر تاریخی، جانوران اهلی و وحشی، مینیاتور، شکارگاه های صنعتی، نوازندگان، گل و بوته و اسلیمی، تصاویر عشاق ایرانی، موضوعات و وقایع تاریخی، داستان های حماسی عاشورا و ... روی پارچه‌های مختلفی چون کتان، کرباس و در رنگ‌های مختلف کوبیده می‌شود. این نوع پارچه ها به چیت سازی نیز شهرت دارد.
همین حالا بخرید
پارچه های زربافت
زرباف، زَربَفْت یا زَری بافی یکی دیگه از صنایع دستی اصفهانه که تارهایش از ابریشم خالص و پودهایش آن ابریشم رنگیه. در این میان یکی از پودها باید از نخ گلابتون باشه که به صورت نقره ای و طلایی وجود داره.
همین حالا بخرید
قالی بافی
قالی بافی نیز هنر دیگه ای که مردمان اصفهان به انجام دادن آن مشغولند. شهر میمه یکی از مراکز مهم تولید قالی دستباف در استان اصفهانه.
همین حالا بخرید
نمد مالی
نَمَد نوعی زیراندازه که از پشم تولیده شده و در نقاط مختلف ایران و اصفهان رواج داره. برای تهیه نمد عمل بافتن صورت نمی گیرده و تنها با ایجاد فشار و رطوبت و حرارت، موجب درهم‌ رفتن الیاف پشمی می‌شن.
همین حالا بخرید